4
این نوشتار توسط انی کاظمی در تاریخ 6th دسامبر، 2009 و در دسته "تاریخ باستان + تاریخ تمدن ایران باستان + تاریخ تمدن مصر باستان + هخامنشیان" ارسال شده است.

نگارنده :انی کاظمی

هرچند نخستین‌بار نبود كه خبر كشف ارتش گمشده كمبوجیه در مصر و لیبی به‌گوش می‌رسد اما خبر این بار برخلاف دو بار گذشته به‌سرعت از سوی خبرگزاری‌های رسمی و روزنامه‌های سراسری كشور با استقبال روبه‌رو شد. همچنین خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های معتبر جهانی هم واكنش‌های متفاوتی به‌پیدایش 50 هزار سرباز هخامنشی در مصر نشان دادند.

به نوشته «تهران امروز»، مساله تا جایی پیش رفت كه «حمید بقایی» رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از رئیس‌جمهور خواست تا اجازه اعزام باستان‌شناسان ایرانی را در قالب یك تیم باستان‌شناسی بین‌المللی به‌كشور مصر بدهد كه با موافقت او روبه‌رو شد اما به‌یكباره زاهی حواس، دبیركل شورای‌عالی آثار باستانی مصر اطلاعیه مطبوعاتی صادر كرد و ماجرای كشف بقایای ارتش كمبوجیه را از اساس تكذیب كرد. این‌بار هم مطبوعات ایران بدون كوچك‌ترین تردیدی واكنش نشان دادند تا ارتش كمبوجیه دوباره در صحرای مصر گم شود.

دوقلوهای افسانه‌ای

در زمانی كه بسیاری از محوطه‌های تاریخی كشور در سكوت خبری به‌سر می‌بردند، دو برادر ایتالیایی به‌نام آنجلو و آلفردو كستیگلیونی كه به‌خاطر كشف مشهور خود در 20 سال پیش در شهر تاریخی مصر، «شهر طلا»، معروفیت جهانی پیدا كرده بودند، ادعا كردند كه گمشدگان ایرانیان در دو هزار سال پیش را پیدا كردند. فیلمی از آنها در فستیوال «روورتو» نشان داده شده كه بیانگر تحقیق 13 ساله و همچنین پنج سال اعزام هیات باستان‌شناسی به‌این منطقه بود.براساس این فیلم، آنها در سال 1996 شروع به‌این فعالیت كردند. هیات باستان‌شناسی در كاوش‌های خود آهن‌آلاتی را در نزدیكی «سیوا» پیدا كردند. كاوش ادامه می‌یابد و آنها به‌اجساد و استخوان‌های انسانی در یك گودال می‌رسند. آنها به‌این نتیجه می‌رسند كه این گودال یك پناهگاه بود در برابر توفان‌های شن. كاوش‌ها آنها را به ‌تعدادی خنجر برنزی و چندین كمان می‌رساند. آنها همچنین حدود یك چهارم مایل دورتر از پناهگاه تیم باستان‌شناسی یك بازوبند نقره‌ای، گوش‌آویز و چندین حلقه كه شبیه تكه‌های گردنبند بوده‌اند پیدا می‌كنند. تجزیه و تحلیل گوشواره‌ها آنها را به‌این نتیجه می‌رساند كه این اشیا متعلق به‌دوران هخامنشی هستند. آنها همچنین گورهای دسته جمعی با هزاران استخوان سفید پیدا كرده‌اند و می‌گویند كه بقایای لشكر «كامبیز» – كمبوجیه- نیز باید در این منطقه موجود باشد.

دوقلوهای ناقلا

زاهی حواس، دبیركل شورای عالی آثار باستانی مصر اما به‌یكباره همه چیز را كتمان كرد. البته نه دریك كنفرانس مطبوعاتی بلكه در یك وب سایت. او می‌نویسد: «‌آنچه در روزنامه‌ها، خبرگزاری‌ها و اخبار تلویزیون از کشف بقایای ارتش کمبوجیه از قول برادران دوقلو گفته شده، بی‌اساس و گمراه‌کننده است. آن برادران هیچ ماموریتی در منطقه نداشته‌ و مجوزی نیز برای اینکار نداشته‌اند.»
اما سربازانی كه این دو برادر از كشف آنها خبر داده‌اند براساس متون تاریخی در 525 سال پیش از میلاد مسیح بر اثر گرفتار شدن در توفان شن، زنده در زیر لایه‌های شن صحرا مدفون شده بودند. این سربازان بعد از هفت روز راهپیمایی در بیابان به‌ منطقه‌ای می‌رسند كه هم‌اكنون با نام «الخرقه» شناخته می‌شود. پس از آن بود كه سربازان ایرانی ناپدید شدند و هیچ كس اثری از آنها نیافت. هرچند این قصه از سوی بسیاری به‌عنوان افسانه تعبیر می‌شود اما هرودت در تاریخ خود به‌بادهای شدیدی اشاره می‌كند كه همزمان با حضور ایرانیان از سمت جنوب وزیدن گرفت و گردبادها و توفان‌های شن عظیم حاصل از آن سربازان ایرانی را در بر گرفت. از سوی دیگر، خبر كشف اجساد 50 هزار سرباز هخامنشی از مصر به‌ایران رسید و دوباره تكذیب شد هیچ‌كس سراغی از باستان‌شناسان نگرفت.

مصر 300 سال در سیطره ایران

شهریار عدل، باستان‌شناس نام‌آشنای ایران كه به‌تازگی از كاوش علمی در تركمنستان بازگشته به‌تهران‌امروز می‌گوید: شكی وجود ندارد كه كمبوجیه لشكركشی كرده و‌مصر را به‌تسخیر خود درآورده‌است. در این مسیر كه چهارهزار كیلومتر بوده است قطعا سربازانی از بین رفته‌اند. بنابراین پیدا شدن اجساد آنها كاملا طبیعی است. اما عدل روی یك مساله‌ای تاكید می‌كند كه همگان باید به‌آن توجه كنند. البته او اعتقاد دارد كه آنچه دو برادر دوقلوی ایتالیایی روی آن انگشت گذاشتند همان ارتش كمبوجیه است. عدل می‌گوید: باید این مساله بررسی شود آنچه كه باستان‌شناسان ایتالیایی می‌گویند واقعا متعلق به‌حمله كمبوجیه به‌مصر است یا خیر. او البته تنها خبر این كشف را شنیده و عكس‌های آن را ندیده است اما می‌گوید: ما الان می‌دانیم كه سرنیزه‌های دوره هخامنشی به‌ چه شكلی بوده است. بنابراین این مساله می‌تواند ما را به‌درست یا غلط بودن آنچه این دو باستان‌شناس می‌گویند، برساند.

عدل هم از نحوه خبررسانی این كشف راضی نیست. او هم كمی مظنون است. می‌گوید: «مجموعه داده‌ها باید بررسی شود و پایه علمی داشته باشد. آنچه از نگاه او و سایر باستان‌شناسان واضح و غیرقابل‌انكار است، این است كه مصر از زمان كمبوجیه تا داریوش سوم جزئی از شاهنشاهی ایران بوده است. او به‌وجود آثار بازمانده از این تاریخ در كنار رود نیل و دریای سرخ اشاره می‌كند و می‌گوید طبیعا ایران باید با داشتن ارتشی بزرگ و مجهز مصر را بخشی از سرزمین خود كرده باشد. اما او اعتقاد دارد، این موضوع كه این ارتش همان ارتش كمبوجیه باشد نیاز به ‌بررسی دارد.
عدل گم‌شدن بخشی از ارتش كمبوجیه را استیلای 300 ساله ایران برمصر در توفان شن اتفاقی عادی می‌داند.

سوال آخر

حاشیه پیرامون لشكر كمبوجیه به‌جدال بین باستان‌شناسان مصری ختم نشد. سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پس از این جدال بین برادران «كستیگلیونی» و «زهی حواس» مجبور به‌واكنش شد. مساله‌ای كه سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری روی آن انگشت گذاشت، احتمال فشارهای سیاسی وارده از سوی دولت مصر به‌باستان‌شناسان برای تكذیب خبری است كه واكنش‌های متفاوتی از سوی پژوهشگران كشورهای مختلف را در پی داشت. احتمالی كه در میان افكارعمومی و آشنایان به‌حوزه‌های تاریخی و سیاسی هم قوت گرفت و دور از ذهن نیست با توجه به‌روابط ایران و مصر و رقابت‌های فرهنگی چنین فشاری به‌تیم باستان‌شناسی وارد شود. آن هم زمانی كه مدت‌هاست كشورهای عربی از خواب قیلوله ما سود می‌برند وتلاش می‌كنند تا علاوه بر خلیج فارس، مشاهیر ایرانی را هم به‌اسم خودشان مصادره كنند.

به‌هرحال آنچه مسلم است در مصر كتیبه‌ای از داریوش هخامنشی وجود دارد كه درباره حفر كانال سوئز و فتح مصر در مقاطعی از تاریخ باستان داد سخن داده است. بنابراین حضور ارتش ایرانیان در آن دوره تاریخی غیرقابل انكار است. برخی از روزنامه‌‌ها همچنان كه بدون گفت‌و‌گو با باستان‌شناسان به‌درج خبر پرداختند بدون كوچك‌ترین تردیدی خبر كذب بودن آن را هم درج كردند. اما سوال اینجاست خبرنگارانی كه نزدیك به‌ یك‌دهه گذشته در حوزه میراث فرهنگی كشور تربیت شده و قدرتی دوباره‌ به‌سازمان میراث فرهنگی بخشیده بودند، در این ماجرا كجا بودند؟ چرا سازمان میراث فرهنگی به‌جای دادن اطلاعیه و تكذیب و تردید هیچ‌گاه از خبرنگاران شناخته‌شده این حوزه و باستان‌شناسان به‌نام كشور دعوت نكرد تا در یك كنفرانس مطبوعاتی، این مساله را به ‌چالش بكشانند.

چرا یك برنامه‌تلویزیونی با حضور باستان‌شناسان نام‌آشنای كشور ترتیب نداد تا بتواند از زدن گره روی گره‌های گذشته جلوگیری كند. حتی اگر نتیجه نشان می‌دهد كه ارتش كشف شده، كوچك‌ترین ارتباطی با كمبوجیه و خاندان هخامنشی نداشت آیا از ارزش تاریخی ایران كه روزگاری مصر را در سیطره خود داشته، كاسته می‌شد یا آنقدر باید به‌حواشی این مساله پرداخته می‌شد تا اصل ماجرا به‌فراموشی سپرده شود؟ سوال آخر اینكه چرا در مسائل علمی و باستان‌شناسی به‌جای پاسخگو بودن باستان‌شناسان، روابط‌عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پاسخگوست؟ چرا باب گفت‌وگو بین متخصصان باز نمی‌شود تا ارتش‌های تاریخی ایران در توفان شن حواشی اتفاق‌های علمی گم نشوند.

خبر گزاری فارسی در تاریخ 8:30 نوشت :

حسن محسنی، سخنگوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس اظهار داشت: رئیس جمهوری درباره تعیین تكلیف وضعیت 50 هزار سرباز هخامنشی كه در مصر شناسایی شده‌اند، وزارت امور خارجه و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را مكلف كرده است كه در همین راستا جلسه‌ای در هفته جاری با حضور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، نماینده دفتر حافظ منافع مصر در ایران، نماینده وزیر امور خارجه، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی، معاون حفظ و احیای سازمان میراث فرهنگی و تعدادی از كارشناسان مرتبط برگزار می‌شود.
وی در ادامه گفت: در این جلسه مذاكراتی بین طرفین انجام می‌شود كه عمده مباحث حول دو محور است، نخست اینكه میزان اهمیت شناسایی 50 هزار سرباز هخامنشی در مصر از لحاظ دانش علمی كه اضافه خواهد كرد و دوم اینكه راهكارهای پیشنهادی ایران برای كسب اطلاعات بیشتر درباره این آثار ایرانی در این جلسه مطرح می‌شود.
سخنگوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری یكی از پیشنهادات ایران را كه در این جلسه درباره آن تصمیم‌گیری خواهد شد اقدام برای اعزام هیئت باستان‌شناسی ایران به مصر اعلام كرد.
به گفته محسنی در حال حاضر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری حتی اعضای هیئت باستان‌شناسی كه احتمالاً به مصر اعزام خواهند شد را نیز تعیین كرده است و آمادگی كامل برای بررسی‌های بیشتر درباره این 50 هزار سرباز را دارد.
وی در ادامه اظهار داشت: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری رایزنی‌هایی را نیز با دو باستان‌شناس ایتالیایی كه این 50 هزار سرباز هخامنشی را شناسایی كرده‌اند آغاز كرده است تا اطلاعات این افراد یا با حضور آن‌ها در ایران به كشورمان منتقل شود یا اینكه تیم باستان‌شناسی كه از ایران به مصر اعزام می‌شود آن‌ها اطلاعات خود را در اختیار تیم ایرانی قرار دهند.
سخنگوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تصریح كرد: در جلسه‌ای كه این هفته برگزار خواهد شد درباره نحوه تعامل ایران و مصر برای سرنوشت 50 هزار سرباز هخامنشی، تصمیم‌گیری نهایی می‌شود.
محسنی افزود: در مرحله‌ انعقاد تفاهم طرفین ایرانی و مصری، خبرنگاران رسانه‌های داخلی و خارجی نیز حضور خواهند داشت.

به گزارش فارس، طی هفته اخیر حمید بقایی، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در نامه‌ای به رئیس جمهور اعلام كرد: “طی روزهای اخیر بخشی از آثار “ارتش افسانه‌ای باستانی منتسب به كمبوجیه در كشور مصر ” توسط دو باستان‌شناس ایتالیایی به دست آمد.
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در اجرای یكی از مأموریت‌های اصلی خود كه حفظ،‌ احیاء‌ و ثبت آثار و معرفی دستاوردهای عظیم تمدن بزرگ ایرانی- اسلامی در راستای ” توسعه پایدار مبتنی بر دانایی “، كشور عزیزمان است و به منظور تنویر افكار عمومی و بهره‌برداری از فرصت پیش آمده برای ارتقای فعالیت‌های باستان‌شناسی ایران اسلامی پیشنهاد می‌شود:
1- با دستور حضرتعالی، وزارت امور خارجه طی مكاتبه با دفتر حافظ منافع كشور مصر در تهران،‌ خواستار برگزاری جلسه‌ای مشترك با مسئولان وزارت امور خارجه، نماینده تام‌الاختیار كشور مذكور و نماینده این سازمان نكات و مسائل مرتبط با این موضوع را از نقطه نظر سیاسی و دیپلماتیك بررسی كنند.
2- با توجه به اهمیت موضوع در سطح بین‌المللی، سازمان متبوع پیشنهاد انجام كاوش باستان‌شناسی در قالب یك گروه متخصص را ارائه می‌كند تا با بررسی علمی و تخصصی موضوع توسط پژوهشگران و باستان شناسان نسبت به انعكاس توانمندی‌های فنی و علمی میهن اسلامی در سطح بین المللی اقدام شود. ”

محمود احمدی‌نژاد نیز در پاسخ به این نامه موافقت خود را اعلام كرده و دستوراتی نیز ارائه داد كه متن این نامه به شرح زیر است:
” ثبت، ضبط و معرفی میراث مادی و معنوی ایران عزیز كه عظمت و شكوه ملت بزرگ ما را در صحنه جهانی به نمایش می‌گذارد تكلیف مهم و تعیین كننده‌ای است كه بر عهده یكایك هموطنان و به ویژه دولت جمهوری اسلامی ایران است.
سهم ایرانیان در پایه گذاری تمدن بشری، تكوین و گسترش فرهنگ و تمدن اسلامی بر جهانیان آشكار است و بدیهی است این نقش آفرینی بی بدیل جز از طریق حضور مؤثر و گسترده وسیعی از جغرافیای جهان میسر نیست و عمق دانش و بلندای بینش ایرانیان چندان است كه در فرآیند توسعه قلمرو و حوزه نفوذ سیاسی ، آن‌كه پیش از همه درخشید و در تاریخ به یادگار ماند ادبیات خداجو، آزادی‌بخش و عدالت گستر ایرانیان است.
در موضوع كشف اخیر نیز لازم است تلاش كافی در جهت بازبینی زوایا و وقایع تاریخی آن صورت پذیرد و اطلاع رسانی مناسب به ملت ایران و عموم مردم علاقمند جهان انجام شود.
استفاده از ظرفیت‌های كارشناسی ملی در موضوع میراث فرهنگی و بهره گیری از كارشناسان جهانی و ظرفیت‌های دیپلماسی و بین المللی مورد انتظار است. ”

به گزارش فارس، این سربازان در 525 سال پیش از میلاد مسیح بر اثر گرفتار شدن در توفان شن، زنده در زیر لایه‌های شن صحرا مدفون شده بودند.
این سربازان بعد از 7 روز راه‌پیمایی در بیابان به منطقه‌ای می‌رسند كه هم اكنون با نام “الخرقه ” شناخته می‌شود پس از آن بود كه سربازان ایرانی ناپدید شدند و هیچ كس اثری از آن‌ها نیافت.
هرودوت در تاریخ خود به بادهای شدیدی اشاره می‌كند كه همزمان با حضور ایرانیان از سمت جنوب وزیدن گرفت و گرد بادها و توفان‌های شن عظیم حاصل از آن سربازان ایرانی را در بر گرفت.
داستان گم شدن ارتش كامبیز ـ كمبوجیه ـ اگر چه در خاطرها مفقود گشت و هیچ رد پایی از سربازان ایرانی بدست نیامد تا اغلب دانشگاهیان آن را داستانی خیالی بپندارند.
اما اكنون دو دانشمند باستان شناس ایتالیایی ادعا می‌كنند كه شواهد برجسته ای یافته اند كه ارتش ایران در توفان شنها دفن شده است. دو برادر ایتالیایی “آنجلو ” و “الفردو ” كستیگلیونی كه به خاطر كشف مشهور خود در 20 سال پیش در شهر تاریخی مصر، “شهر طلا ” ، معروفیت جهانی پیدا كرده بودند ادعای جدیدی را مطرح كرده‌اند.
فیلم باستان شناسی كه در فستیوال “روورتو ” نشان داده شده، بیانگر تحقیق 13 ساله و همچنین 5 سال اعزام هیئت باستان شناسی به این منطقه است.آنها در سال 1996 شروع به این فعالیت كردند در ضمن اعزام هیئت‌های باستان شناسی آنها آهن آلاتی را در نزدیكی “سیوا ” پیدا كردند و در حالیكه آنها برروی منطقه كار می كردند، اجساد و استخوان‌های انسان‌هایی را در یك گودال یافتند و آنها این گودال را یك پناهگاه طبیعی در نظر گرفتند آن یك صخره به طول 114.8 فوت و 5.9 فوت عرض و 9.8 فوت عمق یافتند از این پناه‌گاهای طبیعی زیاد در صحرا یافت می شود اما این یكی در آن منطقه تنها پناهگاه بوده است و اندازه آن برای پناه بردن و در امان ماندن از توفان شن مناسب است. اما فلزیاب‌های یك باستان شناس مصری تعدادی خنجر برنزی و چندین كمان پیدا كرد.
حدود یك چهارم مایل دورتر از پناهگاه تیم باستان شناسی یك بازوبند نقره‌ای پیدا كرد و همچنین گوش آویز و چندین حلقه كه شبیه تكه‌های گردنبند بوده‌اند.
تجزیه و تحلیل گوشوارها بر اساس عكس‌های بدست آمده نشان می‌دهد كه آنها مطمئنا به دوران هخامنشیان تعلق داشته‌اند و حلقه‌های كروی كه از نقره ساخته شده‌اند و یك آویز كوچك از نقره كه در پنج قرن قبل از میلاد مسیح در تركیه بدست آمده است مشابه همین آویز است. آنها همچنین گورهای دسته جمعی با هزاران استخوان سفید پیدا كرده‌اند و می‌گویند كه بقایای لشكر “كامبیز ” ـ كمبوجیه ـ نیز باید در این منطقه موجود باشد.

4 دیدگاه

 1. hossein می‌گه:

  tireng.tkسلام دوست عزیز.
  وب جالبی داری.
  اگه مایل به تبادل لینکی منو با نام کیاسر بهشت طبرستان لینک کن بعد بگو تورو با چه نامی لینک کنم.
  adres:www.tireng.tk

 2. بهروز می‌گه:

  درود به شما پژوهشگره عزیزامید دارم كه همچنان چراغه راهی باشید برایه ما

 3. پرنیان می‌گه:

  سلام… وب بسیار جالبی داری.
  من به این موضوعات علاقه زیادی دارم.
  مطالب جدیدتری رو برامون بزار.

  bye-bye

 4. كوروش می‌گه:

  هزاران درود بر شهريار عدل و همه باستان شناسان چراكه براي يافتن تمدن كهن خود به چه جاها و راهايي كه نميرويد.از ته دل دستهايت را ميفشارم و به شما ميگويم كه اگر چه برخي از اجنبيان در لباس ايرانيان كارها وكشفيات شما باستان شناسان دست كم ميگيرند ناراحت نشويد.چرا كه پنج انگشت شبيه هم نيست وشما براي خوشنودي ايزد يكتا و ايرانيان اصيل و همچنين شاهان پاك ايراني همچون كوروش كبير كه وصيت كرد;جسدم را موميايي نكنيد تا اجزاي بدنم ذرات خاك ايران را تشكيل دهد; ولي اي كاش كه ميدانست بعد از او چه بلايي برسر ايرانش مي ايد. دست از تحقيق ومطالعه برنداريد ودر اين سايت بيشتر اطلاع رساني كنيد ‘به ارزوي روزي كه همه ايرانيان تمدن خود را بشناسند بدرو

اندیشه خود را به یادگار بگذارید

- لطفاً به صورت فارسی بنویسید
- برای تماس با مدیریت به "صفحه تماس" بروید
- برای طرح مباحثی که با نوشتار بالا مرتبط نیستند لطفاً به "انجمن گفتگو" رفته و بگو مگو کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *کلمات کلیدی : " " + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + ""