57
این نوشتار توسط انی کاظمی در تاریخ 13th سپتامبر، 2010 و در دسته "تاریخ باستان + تاریخ تمدن ایران باستان + هخامنشیان + کتیبه ها و متون باستان" ارسال شده است.

نگارنده :انی کاظمی

منشور کوروش کبیر

منشور حقوق بشر در نتیجه پیگیری‌های مستمر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، با تدابیر ویژه امنیتی همراه با هیاتی به سرپرستی ‘جان كرتیس’ مدیر بخش خاورمیانه موزه بریتانیا از فرودگاه امام خمینی به موزه ملی ایران منتقل شد. منشور كوروش برای مدت 4 ماه در ایران حضور خواهد داشت. این چهار ماه، فرصت مناسبی برای همه ایرانیان علاقمند است تا از این منشور دیدن كنند. این منشور در سازمان ملل نیز بعنوان منشور حقوق بشر مورد ارزیابی قرار گرفته و مورد قبول همه جهان واقع شده است.

درباره آن:

هرمز رسام در حدود سال ۱۲۸۵ خورشیدی (۱۸۷۹-۱۸۸۲)به هنگام کاوشها در بابل در میان رودان (بین النهرین)، هرمز رسام ، (باستانشناس) استوانهٔ سفالین موسوم به کوروش کبیر را یافت که شامل نوشته‌هایی به خط میخی بود.۴ جنس این استوانه از گل رس است، ۲۳ سانتی‌متر طول و ۱۱ سانتی‌متر عرض دارد و دور تا دور آن در حدود ۴۰ خط به زبان آکادی و به خط میخی بابلی نوشته شده‌است.

بررسی‌ها نشان داد که نوشته‌های استوانه در سال ۵۳۹ پیش از میلاد مسیح به دستور کوروش هخامنشی پس از شکست نبونید (بخت‌النصر) و گشوده شدن شهر بابل، نویسانده شده‌، به عنوان سنگ بنای یادبودی در پایه‌های شهر بابل قرار داده شده‌است. در حال حاضر این لوح سفالین استوانه‌ای در بخش «ایران باستان» در موزه بریتانیا نگهداری می‌شود.

(نسخه‌بدلی از منشور کورش به عنوان کهن‌ترین فرمانِ شناخته‌شده تفاهم و همزیستی ملت‌ها در ساختمان سازمان ملل متحد در نیویورک نگهداری می‌شود. این کتیبه در فضای بین تالار اصلی شورای امنیت و تالار قیمومت جای دارد).

ازسوی دیگر در سال‌های کنونی آشکار شد که بخشی از یک لوحه استوانه‌ای که آن را از آن نبونبید پادشاه بابل می‌دانستند، پاره‌ای از استوانه کوروش هخامنشی است که از سطر‌های ۳۶ تا ۴۳ آن می‌باشد. از این رو این قسمت که در دانشگاه ییل(Yale) آمریکا نگهداری می‌شد، به موزه لندن گسیل و به استوانه اصلی پیوست گردید.

متن سخنرانی و کتبیه کوروش تا این اواخر نامعلوم بود. تا اینکه اکتشافات در بین النهرین از ویرانه قدیم شهر «اور» کتبیه‌ای بدست آمد و بعد از ترجمه معلوم شد، همان متن منشور آزادی نوع بشر، کوروش میباشد.

این لوح در حال حاضر یکی از با ارزش ترین اشیای تاریخی است که در موزه بریتانیا از آن نگهداری می‌شود.

کتیبه ازادی، منشور حقوق بشر کوروش کبیر بزرگ

فرمان حقوق بشر کوروش یا استوانه کوروش، به عنوان کهن ترین سند کتبی از دادگستری و مراعات حقوق بشر در تاریخ و مایه مباهات و سرافرازی ایرانیان یاد می‌شود. کوروش، موسس و آغازگر سلسله هخامنشیان، پس از تسخیر بابل اعلام عفو عمومی داد؛ ادیان بومی را آزاد اعلام کرد؛ او هیچ گروه انسانی را به بردگی نگرفت و سپاهیانش را از تجاوز به مال و جان رعایا بازداشت. او تمامی ساکنین پیشین سرزمینها را گرد هم آورده و منزلگاه آنها را به ایشان بازگرداند.

این سند به عنوان نخستین منشور حقوق بشر شناخته شده، و به سال ۱۹۷۱ میلادی، سازمان ملل آن را به تمامی زبانهای رسمی سازمان منتشر کرد. این تأییدی است بر اینکه منشور آزادی بشریت که توسط کوروش هخامنشی در روز تاجگذاری وی منتشر شده، می‌تواند برتر باشد از اعلامیه حقوق بشر که توسط انقلابیون فرانسوی در اولین مجمع ملی ایشان صادر شده.

اعلامیه حقوق بشر در نوع خود، در رابطه با بیان و ساختارش بسیار قابل توجه‌است، اما منشور آزادی که توسط کوروش در ۲۳ سده پیش از آن صادر شده، به نظر معنویتر میاید.

با مقایسه اعلامیه حقوق بشر مجمع ملی فرانسه و منشور تأیید شده توسط سازمان ملل، با منشور آزادی کوروش، این آخری با در نظر گرفتن قدمت، صراحت، و رد موهومات دوران باستان در آن، باارزشتر نمود می‌کند.

این لوح با عنوان نخستین بیانیه حقوق بشر جهانی شناخته می‌شود لوح کوروش که پس از تسخیر بابل و شکست بخت النصر توسط کوروش به عنوان سنگ بنای یادبودی در شهر بابل قرار داده شده بود نخستین بیانیه حقوق بشرجهانی است که کوروش در آن همه طوایفی را که در زمان امپراتوری بابل به اسارت درآمده بودند آزاد و به آنها اجازه نقل مکان و زندگی آزاد در هرکجای امپراتوری خود را داد. کوروش قوم یهود را نیز از اسارت امپراتوری بابل آزاد کرد.

چه چیز باعث شده است تا فرمان کورش به این پایه از شهرت برسد؟

پاسخ این پرسش هنگامی دریافته می‌شود که فرمان کورش را با نبشته‌های دیگر فرمانروایان همزمان خود و حکمرانان امروزی به سنجش بگذاریم و بین آنها داوری کنیم.

آشور نصیرپال، پادشاه آشور (۸۸۴ پ‌م.) در کتیبه خود نوشته است:

‘‘… به فرمان آشور و ایشتار، خدایان بزرگ و حامیان من … ششصد نفر از لشکر دشمن را بدون ملاحظه سر بریدم و سه هزار نفر از اسیران آنان را زنده زنده در آتش سوزاندم … حاکم شهر را به دست خودم زنده پوست کندم و پوستش را به دیوار شهر آویختم … بسیاری را در آتش کباب کردم و دست و گوش و بینی زیادی را بریدم، هزاران چشم از کاسه و هزاران زبان از دهان بیرون کشیدم و سرهای بریده را از درختان شهر آویختم.”

در‌کتیبه سِـناخِـریب، پادشاه آشور (۶۸۹ پ‌م.) چنین نوشته شده است:

‘‘… وقتی که شهر بابِـل را تصرف کردم، تمام مردم شهر را به اسارت بردم. خانه‌هایشان را چنان ویران کردم که بصورت تلی از خاک درآمد. همه شهر را چنان آتـش زدم کـه روزهای بسـیار دود آن به آسـمان می‌رفـت. نهـر فـرات را به روی شهر جاری کردم تا آب حتی ویرانه‌ها را نیز با خود ببرد.”

در کتیبه آشور بانیپال (۶۴۵ پ‌م.) پس از تصرف شهر شوش آمده است: ‘‘… من شوش، شهر بزرگ مقدس … را به خواست آشور و ایشتار فتح کردم … من زیگورات شوش را که با آجرهایی از سنگ لاجورد لعاب شده بود، شکستم … معابد عیلام را با خاک یکسان کردم و خـدایـان و الـهه‌هـایشان را به باد یغما دادم. سپاهیان من وارد بیشه‌های مقدسش شدند که هیچ بیگانه‌ای از کنارش نگذشته بود، آنرا دیدند و به آتش کشیدند. من در فاصله یک ماه و بیست و پنج روز راه، سـرزمـین شـوش را تبدیل به یک ویرانه و صحرای لم یزرع کردم … ندای انسانی و … فریادهای شـادی … به دست من از آنجا رخت بربست، خاک آنجا را به تـوبـره کشیدم و به ماران و عـقرب‌ها اجازه دادم آنجا را اشغال کنند.”

و در کتیبه نَـبوکَـد نَـصَر دوم، پادشـاه بـابل (۵۶۵ پ‌م.) آمـده است:

‘‘ … فرمان دادم که صد هزار چشم در آورند و صد هزار ساق پا را بشکنند. هزاران دختر و پسر جوان را در آتش سوزاندم و خـانـه‌ها را چنان ویران کردم که دیگر بانگ زنده‌ای از آنجا برنخیزد.”

این رویدادهای غیر انسانی تنها به آن روزگاران تعلق ندارد. امروزه نیز مردمان جهان با چنین ستم‌ها و خشونت‌هایی روبرو هستند. هنوز جنایت‌های آمریکا در ژاپن و ویتنام، فرانسه در الجزایر، ایتالیا در حبشه و لیبی، پرتقال و اسپانیا در آمریکای لاتین، و انگلستان در سراسر جهان، از یادها نرفته‌اند. مردم هرگز فراموش نخواهند کرد که در عراق بمب‌های شیمیایی بر سر مردم بی‌دفاع حلبچه فروریخت و همه آنان از پیر و جوان و زن و کودک به وضعی رقت‌انگیز نابود شدند. در افغانستان و در میان سکوت حیرت‌انگیزِ جهانیان، صدها هزار تن از مردم غیر‌نظامی و بی‌دفاع شهرها قربانی مطامع ابر‌قدرت‌های امروز و گروهای سیاسی کشور می‌شوند، در حالیکه در زندگی روزمره نیز از قحطی و بیماری‌های همه‌گیر، از گرسنگی و وبا و سرما رنج می‌برند. در بوسنی و در کانون اروپای متمدن تنها به انگیزه‌های نژادی مردم و کودکان را بی‌دریغ و دسته‌جمعی به کام مرگ می‌فرستند. در مکه جامه سپید زائران را به سرخی می‌آلایند و جان و مال و ناموس آنان را مباح می‌شمرند.

کشورهای بزرگ و پیشرفته و متمدن جهان، سلاح‌های مرگبار کشتار جمعی و بمب‌های شیمیایی و میکربی خود را دیگر مستقیماً بر کاشانه مردم رها نمی‌کنند، بلکه آنها را به بهایی گزاف در اختیار کشورهایی می‌گذاشتند و آنگاه باز هم به بهای گزاف به درمان زخم‌های آنان بپردازند و از نقض حقوق بشر گلایه کنند و خود را بزرگترین پشتیبان آن بدانند.

اما علیرغم رفتارهای ناپسند پادشاهان آشور و بابل و حکمرانان امروز جهان، کورش پس از ورود به شهر بابل و با دارا بودن هرگونه قدرت‌عملی نه تنها پادشاه مغلوب را مصلوب نکرد؛ بلکه او را به حاکمیت ناحیه‌ای منصوب، و با مردم شهر نیز چنین رفتار نمود: ‘‘ … آنگاه که بدون جنگ و پیکار وارد بابل شدم، همه مردم گام‌های مرا با شادمانی پذیرفتند … مَردوک (خدای بابلی) دل‌های پاک مردم بابل را متوجه من کرد؛ زیرا من او را ارجمند و گرامی داشتم. ارتش بزرگ من به صلح و آرامی وارد بابل شد … نگذاشتم رنج و آزاری به مردم این شهر و این سرزمین وارد آید. وضع داخلی بابل و جایگاه‌های مقدسش قلب مرا تکان داد. من برای صلح کوشیدم. برده‌داری را برانداختم. به بد‌بختی‌های آنان پایان بخشیدم. فرمان دادم که همه مردم در پرستش خدای خود آزاد باشند و آنان را نیازارند. فرمان دادم هیچکس اهالی شهر را از هستی ساقط نکند. خدای بزرگ از من خرسند شد … فرمان دادم … تمام نیایشگاه‌هایی را که بسته شده بود، بگشایند. همه خدایان این نیایشگاه‌ها را به جاهای خود بازگرداندم. اهالی این محل‌ها را گرد آوردم و خانه‌های آنان را که خراب کرده بودند، از نو ساختم. صلح و آرامش را به تمامی مردم اعطا کردم.”

کورش پس از ورود به شهر بابل (در کنار رود فرات و در جنوب بغداد امروزی) فرمان آزادی هزاران یهودی را صادر کرد که قریب هفتاد سال در بابل به اسارت گرفته شده بودند. هزاران آوند زرین و سیمین آنان را که پادشاه بابل از ایشان به غنیمت گرفته بود، به آنان بازگرداند و اجازه داد که در سرزمین خود نیایشگاهی بزرگ برای خود بر پای دارند. رفتار کورش با یهودیان موجب کوچ بسیاری از آنان به ایران شد که در درازای بیست و پنج قرن هیچگاه بین آنان و ایرانیان جنگ و خشونت و درگیری رخ نداد .

با وجود اینکه منشور کورش هخامنشی را «نخستین اعلامیه حقوق بشر» می‌دانند، اما نوآوری چنین فرمانی از کورش نبوده است؛ بلکه این فرمان فرایند فرهنگ ایرانی بوده است. فرهنگی که هرگز دستور به غارت و آدمکشی و ویرانی نداده است. و کورش این رفتار را از مردمان سرزمین خود، از نیاکان خود، از فرهنگ رایج کشورش، در آغوش مهرآمیز مادر و از پرورش او آموخته بوده و بکار بسته است. منشور کورش هخامنشی ارمغانی است از سرزمین ایران برای جهانی که از جنگ و خشونت خسته است و از آن رنج می‌برد.

ترجمه کتیبه

بر گردان منشور کوروش هخامنشی نشان داد که نخستین منشور جهانی حقوق بشر را ایرانیان در سال ۵۳۸ پیش از میلاد بیان نموده و مورد اجرا گذارده‌اند.

تاکنون یکبار در سال ۱۹۷۱ مسئولان موزه بریتانیا این لوحه را به درخواست حکومت ایران به تهران قرض دادند که مخالفت دولت انگلیس با این اقدام سبب بروز تنش میان مسئولان دولتی و موزه بریتانیا شده بود.

در روزگاری که کوروش هخامنشی به نمایندگی ایرانیان، منشور حقوق بشر و آزادی انسان را فرستاد فخر مردمان و شاهان دیگر کشتن، سوختن و ویران کردن بود. متن این منشور چنین است:

«منم کوروش، شاه جهان، شاه بزرگ، شاه دادگر، شاه بابل، شاه سومر و اکد، پسر کمبوجیه، … آنگاه که بدون جنگ و پیکار وارد بابل شدم، همه مردم گامهای مرا با شادمانی پذیرفتند.

در بارگاه پادشاهان بابل بر تخت شهریاری نشستم، مردوک (مردوخ = خدای بابلیان)، دلهای پاک مردم بابل را متوجه من کرد. … زیرا من او را ارجمند و گرامی داشتم.

ارتش بزرگ من به آرامی وارد بابل شد.

نگذاشتم رنج و آزاری به مردم این شهر و این سرزمین وارد آید.

برده داری را بر انداختم، به بدبختی‌های آنان پایان بخشیدم. …

من فرمان دادم که هیچکس اهالی شهر را از هستی ساقط نکند.

فرمان دادم که همه مردم در پرستش خدای خود آزاد باشند و کسی آنان را نیازارند.

خدای بزرگ از کردار من خشنود شد …

او برکت و مهربانیش را ارزانی داشت.

ما همگی شادمانه و در صلح و آشتی مقام بلندش را ستودیم …

من همه شهرهایی را که ویران شده بود از نو ساختم.

فرمان دادم تمام نیایشگاه‌هایی را که بسته شده بود، بگشایند.

همه مردمانی را که پراکنده و آواره شده بودند، به سرزمین خود برگرداندم و خانه های ویران آنان را آباد کردم، باشد که دلها شاد گردد و هر روز در پیشگاه خدای بزرگ، برایم زندگانی بلند خواستار باشند …

من برای همه مردم جامعه‌ای آرام مهیا ساختم و صلح و آرامش را به تمامی مردم اعطا کردم.

من به تمام سنتها، و ادیان بابل و اکد و سایر کشورهای زیر فرمانم احترام می‌گذارم.

همه ی مردم در سرزمینهای زیر فرمان من .در انتخاب دین، کار و محل زندگی آزادند.

تا زمانی که من زنده ام هیچکس اجازه ندارد اموال ودارایی های دیگری را با زور تصاحب کند.

اجازه نخواهم داد کسی دیگری را مجبور به انجام کار بدون دریافت مزد کند.

هیچکس نباید به خاطر جرمی که اقوام یا بستگان او مرتکب شده‌اند تنبیه شود.

من جلوی برده داری و برده فروشی از زن و مرد را می گیرم و کارکنان دولت من نیز چنین کنند تا زمانیکه این سنت زشت از روی زمین برچیده شود.

شهرهای ویران شده در آنسوی دجله و عبادتگاه های آنها را خواهم ساخت تا ساکنین آنجا که به بردگی به بابل آورده شده‌اند بتوانند به خانه و سرزمین خود بازگردند.»

در این لوح استوانه‌ای، کوروش پس از معرفی خود و دودمانش بیان می‌کند، که چگونه آرامش و صلح را برای مردم بابل و کشور سومر به ارمغان آورده، و پیکر خدایانی که نبونید از نیایشگاه‌های مختلف برداشته و در بابل گردآوری کرده بوده را به نیایشگاه‌های اصلی آنها در میان‌رودان و غرب ایران برگردانده است. پس از آن، کوروش می‌گوید که چگونه نیایشگاه‌های ویران‌شده را از نو ساخته و مردمی را که اسیر پادشاه‌های بابل بودند به میهن‌شان برگردانده است.

حقوق بشر در ایران باستان

نخستین اعلامیه حقوق بشر در جهان ، درایران باستان و در زمان كوروش هخامنشی ، صادرشده است . كوروش ذوالقرنین دراین منشور ، برده داری را ممنوع اعلام كرده و به بازگرداندن همه اسیران و بردگان به سرزمین های متبوعشان ، دستورداده است . با مطالعه بخشهایی از این اعلامیه كه به هنگام فتح بابل از سال 550 سال قبل ازمیلاد صادر شد می فهمیم كه كوروش دست به سنت شكنی زده و ازشیوه مرسوم آن زمان كه اعمال سیاست زمین سوخته و قتل عام مغلوبین بوده احتراز می كند و می گوید :‹‹ سپاهان من ، بدون مزاحمت ، درمیان شهر بابل حركت كردند من به هیچ كس اجازه نمی دادم كه سرزمین سومر واكد را دچار هراس كند … من احتیاجات بابل وهمه عبادتگاههایش را درنظرداشتم ودربهبود وضعشان كوشیدم . من یوغ ناپسند بابل را برداشتم ، خانه های مخروبه آنان را آباد كردم ، من به بدبختی های آنان ، پایان بخشیدم .‹‹ درعصر داریوش هخامنشی نیز شاهد یك قانون جامع هستیم كه به ‹‹ دادنامه داریوش ›› شهرت یافته است .

سلسه مقرارت آیین زردشت – كه وندیداد نامیده می شود . – مبتنی برهمین دادنامه است . یكی ازمظاهر حقوق بشر دردوران هخامنشی ، بردباری مذهبی است . داریوش ، دادگری وعدالتخواهی را به بهترین شیوه درزمان خودش برقرار كرد ودراین میان ، ازدادرسان ویژه مسائل دشوار حقوقی یاری می جست . اوقانون اساسی كشور را برمبنای بردباری دینی ورعایت حقوق اقلیتهای مذهبی ، تدوین كرده بود ودرنگارش این قانون، آداب ورسوم وسنتها وقوانین ومقرارت ملل مغلوب را تاجایی كه به كیان امپراتوری هخامنشی لطمه نمی زد ،لحاظ كرده بود .

اوبرای اجرای هرچه بهترقانون اساسی ، شورایی متشكل از دادرسان خانواده هخامنشی وموبدان را مسؤول نظارت براجرای قانون قرار داده بود . این شورا،گزارشهایی را كه ازشهر بانان وایالتهای امپراتوری اخذ می كرد به اطلاع او می رسانید . به این ترتیب راه برهرگونه اعمال تبعیض نژادی مذهبی ، بسته می شد وكلیه ملل مغلوب باوجود تفاوتهای نژادی ، مذهبی ، زبانی و… باهم داشتند ، تحت لوای امپراتوری هخامنشی ، درصلح وصفا به سرمی بردند واین مرهون سیاست تبعیض زدایی حكمرانان وقت بوده است .

قرنها بعد است كه دراعلامیه حقوق بشر، چنین حقی برای انسانها به رسمیت شناخته شده است . درماده دوم این اعلامیه آمده است :‹‹ هركس می تواند بدون هیچ گونه تمایز ، مخصوصا از حیث نژاد ، رنگ ، جنس ، زبان ، مذهب ، عقیده سیاسی یا هر عقیده دیگر وهمچنین ملیت ، وضع اجتماعی ، ثروت ، ولادت یا هرموقعیت دیگر ، از تمام حقوق وكلیه آزادی هایی كه دراعلامیه حاضرذكر شده است ، بهره مند گردد. به علاوه هیچ تبعیضی به عمل نخواهد آمد كه مبتنی بروضع سیاسی ، اداری ، قضایی یا بین الملل كشور یا سرزمینی باشد كه شخص با آن تعلق دارد . خواه این كشور ، مستقل ، تحت قیمومت یا غیر خود مختار بوده یا حاكمیت آن به شكلی محدود شده باشد .

درعصر هخامنشی ، حق پناهندگی افراد به كشورها ، مراعات می شد . ماجرای پناهندگی ‹‹ تمیستوكل ›› سردار بزرگ یونانی به دربار اردشیر هخامنشی نمونه ای از اعمال اصل رعایت حق پناهندگی اتباع كشورهای بیگانه است كه درماده 14 اعلامیه جهانی حقوق بشر برآن تأكید شده است : هركس حق دارد دربرابر تعقیب ، پناهندگی جست وجو كند ودركشورهای دیگر ، پناه اختیار كند .

رعایت حقوق اجتماعی افراد ، یكی دیگر از نمونه های تضمینی حقوق فطری انسانها وتوجه به حقوق بشر دراین دوران است . دراسناد به دست آمده از تخت جمشید درلوح های معروف به الواح گنجینه ، پرداخت مزد كارگران ذكر شده است وحتی برای كارگران ، تسیهلات ویژه ای مانند مرخصی زایمان وجود داشته داشتند وحتی برخی مشاغل مانند كارگاههای خیاطی ، زنان سرگروه كارگران مرد و زن ، بوده اند. قرنها بعد است كه درماده 23 اعلامیه جهانی حقوق بشر ، برشرایط منصفانه ورضایت بخش برای كار ورفع تبیعض افراد در اخذ اجرت مساوی درمقابل كار برابر ، تأكید شده است .

تیترآنلاین

57 دیدگاه

 1. انی کاظمی می‌گه:

  امیدوارم بازدید مناسبی از منشور بشه.
  مجسمه های توتان خامون در یک دوره چند ماهه در آمریکا 40 میلیون بار مورد بازدید قرار گرفت.

 2. ramin می‌گه:

  واقعا از ایرانی بودن خود احساس فخر کرئم و به فرهنگ خودمان بالیدم و نیز به توحش آشوریها که هنوز ادامه دارد افسوس خوردم

 3. بابک فتحی می‌گه:

  درود و آفرین بر کوروش بر داریوش بر ایران و ایرانی ودرود بر تمامی مردمان نیک اندیش ، نیک گفتار و نیک کردار

 4. 021 می‌گه:

  زنده باد ایران و ایرانی

 5. علی می‌گه:

  وای بر كسانی كه در این سرزمین كوروش و بر تخت كوروش تكیه زدن و نام ایرانی را به لجن میكشند نفرین بر آنان به امید آزادی ایران زمین

 6. داداشو می‌گه:

  من با اون قسمت موافقم که نویسنده میگه این منشور از آن کوروش نیست بلکه حاصل فرهنگ ایران است.

 7. سلام . واقعا عالی بود . با اجازه من این مطالب رو تو وبلاگم میذارم تا بیشتر خونده بشن . . .

  شما هم میتونید بیاین و یه سر به ” ایران من ” بزنید .

  ای ایران ای مرز پر گهر
  ای خاکت سرچشمه ی هنر
  دور از تو اندیشه ی بدان
  پاینده مانی و جاودان

  ” در پناه حق ”
  ” درذ

 8. میلاد می‌گه:

  این منشور باید از عجایب جهان باستان شمرده بشه . در حقیقت اسکندر بسیاری از رفتارهای کوروش رو تقلید کرد ولی با این همه نامش به اندازه او بزرگ نشد چون ذاتا انسانی خشن و جاه طلب بود .

 9. fire dance می‌گه:

  دستتو درد نکنه.
  مقایسه ی او چند تا کتیبه ی پادشاهان سرزمین های مختلف با کتیبه ی کوروش جالب بود.
  موفق باشی.

 10. محمد می‌گه:

  سلام دوست عزیز
  سایت خیلی خوبی دارید
  واقعا بهتون تبریك میگویم
  و برای شما ارزوی موفقیت بیشتر میكنم
  بنده مدیر سایت ماهیگیری در اصفهان هستم
  سایت ما یكی از پر بازدید ترین سایتهای ماهیگیری به زبان فارسی است
  ما تازه كارمون را شروع كردیم
  دوست عزیز خواهش میكنم برای كمك به ما این پیام را تایید كنید و ان را پاك نكنید
  با تشكر محمد نصری مدیر سایت ماهیگیری در اصفهان
  برخی از لینكهای پر محتوای وبلاگم را براتون گذاشتم لطفا ببینید
  http://esfahanfishing.ir/post/368
  http://esfahanfishing.ir/post/367
  http://esfahanfishing.ir/post/366
  http://esfahanfishing.ir/post/365
  http://esfahanfishing.ir/post/364
  http://esfahanfishing.ir/post/363
  http://esfahanfishing.ir/post/362
  http://esfahanfishing.ir/post/359
  http://esfahanfishing.ir/post/358
  http://esfahanfishing.ir/post/357
  http://esfahanfishing.ir/post/354
  http://esfahanfishing.ir/post/353
  http://esfahanfishing.ir/post/352
  http://esfahanfishing.ir/post/351
  http://esfahanfishing.ir/post/350
  http://esfahanfishing.ir/post/348

 11. میث می‌گه:

  ممنونم از همه كسایی كه برای شناسوندن فرهنگ اریایی تلاش می كنن چاكر هرچی اریاییه اصیل هستیم

 12. مقداد می‌گه:

  ترجه قستی از منشور: (مردوك خداى بزرگ از كردار من خشنود شد… او بركت و مهربانى اش را ارزانى داشت. ما همگى شادمانه و در صلح و آشتى مقام بلندش را ستودیم…
  من همه شهرهایى را كه ویران شده بود از نو ساختم. فرمان دادم تمام نیایشگاه
  هایى كه بسته شده بودند را بگشایند.)

  این جمله هاییکه در متن وجود داره تعارض داره چون کورش به مخالفت با تفکرات مردوک به بابل حمله میکنه چطور میتونه بگه گه مردوک از من خشنود شد در صورتی که 100% مردوک مخالف این جران بوده
  و نیایشگاه برج بابل در طبقه اخر برج بابل بوده و در وسط این نیایشگاه مجسمه ای بزرگ یک شمشیری بزرگ (مانند آبلیسک که به اعتقاد من اولین obelisk بابلیان ساختند) در دست داشته به سمت آسمان بوده به معنی مبارزه با خدا که انها شیطان پرست بودند و و این نیایش گاه بسته نبود که کورش فرمان بده که این نیایش گاه باز کنند و دوباره باید بگم که به مخالفت با جریان ضد خدایی بابلیان کورش به بابل حمله کرد و یهودیان در بند آزاد کرد و منشور کورش به این دلیل نوشت که بابلیان بدانند که این حکومت بابلیان خلاف منشور بوده و از این به بعد باید مطابق منشور پیروی کنند
  پس این منشور یا جعلی هست یا اگر هم جعلی نباشه و اصل باشه 100% به نوشته های منشور دست برده شده و مطابق با جریانهای صهیونیستی تغییر دادند تا بگو یند که این کورش کبیر هم مثل خودمان فکر میکرد و شما ایرانی های پس از انقلاب مخالف این موضوع هستید و برای ما ایرانی ها هم با دیدن منشور به این نتیجه میرسیم که کورش کفر گفته پس به این موضوع ها نباید سطحی نگاه کنیم

  • leila می‌گه:

   سلام.شما وامثال شما دوست عزیز چرا میخواین همه چیرو بندازین گردن صهیونیستا؟!

  • ashkan می‌گه:

   خدا شما را با امامتان محشور میكند.به كوروش ما كاری نداشته باش

  • کوروش می‌گه:

   azizam yekam fekr kon bebin chera hameye donya palidand va ma paak…??!!
   man fekr mikonam in nezame moghadddas bar hame taasir gozashte
   ehsasam ine ke ye kam bayad badbini ro nesbate be biroon kenar gozasht
   hameye donya darand dar kenare ham zendegi mikonand magar kasani ke khod ra joda midanand
   behtar nist kami andishe ha ra gostaresh dahim??/

  • BEHZAD می‌گه:

   Mghdade golabi ,esme pedar mohamad abdollah bod ghabl az inke mohamad be donya biad ,yani mohamad baad az resalate gholabish. in allah ro az ro famile babash gozashte ro khodaye zartosht, allah esme bote khanevadegishonam bode, khob sare karid be khoda

   • انی کاظمی می‌گه:

    متاسفانه اشتباه بزرگ ما ایرانی ها اینه که برای هر چیزی عقیده ساخته ایم و به ابراز اون می پردازیم.
    شما بهزاد، از آنانید.

    • Behzad می‌گه:

     Moteasefane nazare shoma mesle akhondaye moteaseb ast
     dashtane aghide va ebraze un yani demokrasi va vaghean moteasefam k doust nadarid k mardom aghayedeshoun ro azadane ebraz konan sohbate shoma range diktatori darad,
     tasob baese darandegist ,din bayad sababe olfat shavad na kolfat eni..

  • پیام می‌گه:

   دوست عزیز متاسفانه باید گفت که حرفهای شما راسته….
   این منشور و البته بسیاری از دروغ هائی که بر تخت جمشید و هخامنشیان نسبت داده شده همگی کار یهودی ها بود….
   زمانی که صهیونیسم خواست بر فلسطین مسلط شود با مظلوم نمائی جریان هولوکاست را داستان پردازی کرد (یک جریان معمولی را با زوم 1000 در افکار جهانی جای دادند) و از آنطرف خاخامنش ها (شاخه ی سیاسی یهود) تلاش کردند تا هخامنش (شاخه ی سیاسی یهود) را نیز بسیار قدرتمند جلوه دهند و این داستانها را برای ما ساختند که اینها با کمک محمدرضای دست نشانده یهود اتفاق افتاد……و با تاسف فراوان بعضی جاهلان هنوز هم خود را بنده ی کوروش می دانند و حاضرند سگ اون نیز باشند……

  • ناشناس می‌گه:

   برات متاسفم برو بیشتر در مورد کوروش بخون.

 13. shadmehr می‌گه:

  omidvaram ke har irani hadeahgal darbare gozashtegan khodesh etelaati dashte bashe va vai bar anani ke az korosh va dariosh kabir chizi nemidanand

 14. رانیا می‌گه:

  باسلام از اطلاعات جامع و کافی شما تشکر می کنم ازاینکه ایرانی هستم بخودم می بالم زنده باد ایران

 15. یه ایرانی می‌گه:

  درود اهورامزدا بر پدر من (کوروش بزرگ)

 16. فرشید می‌گه:

  درود بر کوروش.
  پاینده باد ایران و ایرانی.

 17. ashkan می‌گه:

  سلام واقعا خسته نباشید خوشحالم كه هنوز وطن پرستانی باغیرت وجود دارند.درود بر كوروش جاویدان.دوستتان دارم

 18. م پیروز می‌گه:

  سلام از همه ی شما ممنونم كه تمام سعی و تلاشتون شناسوندن فرهنگ ایرانی به همه ی دنیا هست “زنده باد ایران وایرانی”

 19. فرزاد می‌گه:

  دروووووووود بر کورش

 20. محمد می‌گه:

  man mibalam be irani bodan khodam vaghti ke mibinam donya be dashtan bozorgi chon korosh kabir eftekhar mikonad

 21. لابل می‌گه:

  کجاست اقای سید حسن نصرا.. که میگه ایران فرهنگ ایرانی و فرهنگ از خودش نداره داره خوبشم داره و توی دنیا هم فرهنگش تکه

 22. ولمون کن بابا! می‌گه:

  خجالت میکشم از ایرانی بودنم چرا که به راحتی میتوان مردم کشورم را با تکه ای خشت پروپاگاندایی فریب داد!سالهاست که فریب خورده اند و اینک نیز هم!

 23. کامران می‌گه:

  وای بر من که ایرانیم
  وای بر من که کوروش بزرگ سلام خداوند بر او باد پدر مردمم باشد من در مقابل اجنبیان هندی خاموشم که کشورمان را چپاول کنند و دودمانمان را به آتش بکشند !!
  کوروش کجایی که حق مردم سرزمینت را هدفمند کردند و مال آنها را به یغما بردند و جانشان را بر دار آویختن
  پدر کجایی که ببینی از آزادی منشورت خبری نیست و مردمانی عجنبی ( اشاره به نامردی که در مورد منشور کوروش در بالا نظر داده ) آن راکفر نامیدندو بر کفر دیدگران ( رهبرانشان ) سر پوش گذاشتند
  یادت در قلبماست و نامت بر لبانمان تا روزی برسد که بار دیگر تو جشن بگیریم که تو بزرگ ترین افتخار ایران و ایرانی هستی

 24. هادی می‌گه:

  به كوروش چه خواهیم گفت؟
  اگر سر بر آرد ز خاك…
  اگر باز پرسد ز ما
  چه شد دین زرتشت پاك؟
  چه شد ملك ایران زمین؟
  كجایند مردان این سرزمین؟
  به كوروش چه خواهیم گفت؟
  اگر دید و پرسید از حال ما
  چه كردید برنده شمشیر خوش دستتان
  كجایند میران سر مستتان؟
  چه آمد سر خوی ایران پرستی؟
  چه كردید با كیش یزدان پرستی؟
  چرا پشت شیران شكسته؟
  در ایران غم سراسر نشسته
  چرا خامش و غم پرستید های؟
  كمر را به همت نبستید های؟
  چرا اینچنین زار و گریان شدید؟
  سر سفره خویش مهمان شدید؟
  چه شد عرق میهن پرستیتان؟
  چه شد غیرت و شور و مستیتان؟
  سواران بی باك ما را چه شد؟
  ستوران چالاك ما را چه شد؟
  چرا ملك تاراج میشود؟
  جوانمرد محتاج میشود
  چرا جشنهامان شد عزا؟
  در آتشكده نیست بانگ دعا
  چرا حال ایران زمین نا خوش است ؟
  چرا دشمنانش اینچنین سركش است؟
  چرا بوی آزادی نیست وای
  بگو دشمن میهنم كیست های
  بگو كیست این ناپاك مرد
  كه بر تخت من اینچنین تكیه كرد
  كه تا غیرتم باز جوش آورد
  ز گورم صدای خروش آورد
  …هرگز زانو نخواهم زد،حتی اگر سقف آسمان کوتاهتر از قامتم باشد .
  “کوروش بزرگ”

 25. پرنیان می‌گه:

  درود بر کوروش کبیر

 26. شبگرد می‌گه:

  سلام دوست عزیز

  با بیانیه ای جدید به روزم و منتظر حضور سپیدت در نفس ازادی

  زود بیا

 27. elham می‌گه:

  الهی فداش شم
  لذت می بره ادم از این همه زیبایی و بزرگی.

 28. BEHZAD می‌گه:

  Mghdade golabi ,esme pedar mohamad abdollah bod ghabl az inke mohamad be donya biad ,yani mohamad baad az resalate gholabish. in allah ro az ro famile babash gozashte ro khodaye zartosht, allah esme bote khanevadegishonam bode, khob sare karid be khoda:)

 29. Tirdad می‌گه:

  در دنیا دو گروه به حکومت رسیدند و میرسند یکی‌ انسان و دیگری اهریمنان این فعلا زمان اهریمنان است که بیشتر به قدرت رسیده‌اند

 30. sara می‌گه:

  salam. lazem dunestam begam ke in ostovaneh aslan be iran nayomade va ostovanei ke alan iran hastesh taghalobie va aslesh hamunjaie ke bud. merc bye

 31. shiva می‌گه:

  درود
  با اشکان و کامران کاملا موافقم.
  زنده باد ایران.زنده باد آزادی!!!
  از مدیریت سایت کمال تشکر را دارم.پاینده باشید

 32. مهدی می‌گه:

  سلام بر کوروش پادشاه ایران زمین

 33. مهدی می‌گه:

  خوش بخال هم دورانهای کوروش

 34. سرباز پارسی می‌گه:

  درود بر کوروش بزرگ

  ما باید ازکوروش یاد بگریم چون هرکجا پا نهاد ابادشد

 35. سرباز پارسی می‌گه:

  درود

  مشکل ما این است خودمان به تاریخمان اهمیت نمی دهیم جه برسه به بقیه جرا در دنیا بیشتر درباره ی یونان روم مصر است چون کل مشکل از بی اهمیتی خودمان است میری پاسارگاد ببینی سر آرامگاه کوروش خاطرات نوشته اند اعصاب ادمو خورد میکنند

 36. سرباز پارسی می‌گه:

  درود

  مشکل ما این است خودمان به تاریخمان اهمیت نمی دهیم جه برسه به بقیه جرا در دنیا بیشتر درباره ی یونان روم مصر است چون کل مشکل از بی اهمیتی خودمان است میری پاسارگاد ببینی سر آرامگاه کوروش خاطرات نوشته اند اعصاب ادمو خورد میکنند در جواب انی کاظمی

 37. سرباز پارسی می‌گه:

  درود

  ممنون چون واقعا خوشحالم که به میراث فرهنگی و تاریخی خود اهمیت میدهید . این موضوع واقعا تاسف بار من خودم 2 سال پیش به پاسارگاد رفتم روی ارامگاه کورش بزرگ خاطرات نوشته اند واقعا اعصاب ادم را خورد میکنند این همه شعار پس کجاست عمل؟؟؟؟؟؟؟؟؟ولی اینم بدونید من هیچ وقت نگفتم خودم درست کارم شاید من نتوانم ولی از کسانی که میتوانند لطفا خواهشنا این کار را انجام دهید

 38. سرباز پارسی می‌گه:

  ممنون چون واقعا خوشحالم که به میراث فرهنگی و تاریخی خود اهمیت میدهید . این موضوع واقعا تاسف بار من خودم ۲ سال پیش به پاسارگاد رفتم روی ارامگاه کورش بزرگ خاطرات نوشته اند واقعا اعصاب ادم را خورد میکنند این همه شعار پس کجاست عمل؟؟؟؟؟؟؟؟؟ولی اینم بدونید من هیچ وقت نگفتم خودم درست کارم شاید من نتوانم ولی از کسانی که میتوانند لطفا خواهشنا این کار را انجام دهید در مورد میراث فرهنگی وتاریخ هر کاری از دستتان بر میاید

 39. شهروز آتروخش می‌گه:

  درود بر همه شما
  داشتم از تارنما بازدید می کردم که این نوشته ها و بسیاری دیگر را دیدم، شاید در آغاز به خود بالیدم اما آنچه را در گفتگو ها دیدم مرا شرمسار کرد که کدامین آموزه مردمان را چنین به دروندی آمیخته است. ایرانی یک نژاد نیست، زاده شدن در مرز های ایران نیست، ایرانی کسی است که بزرگوار است مگر همین نیست چم آریا و سرزمین آریایی. ایرانی بودن یک فرهنگ است. ببینید همین کوروش با کسانی که هم میهنانش نبودند چگونه برخورد می کند. آیا همین رفتار نیست که او را یکتا کرده است؟

  (دین، نژاد،زبان،مرزها،رنگ ها ما را از هم جدا نمی کند که خودمان این کار را می کنیم)

 40. Mohammad می‌گه:

  درود بر کوروش بزرگــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ……..

 41. shahza می‌گه:

  کاش به جای شعار دادن یاد کورش کبیر را با کردار نیک-پندار نیک-رفتار نیک گرامی میداشتیم و مثل کورش ثابت میکردیم خدا یکی ست فرقی نمی کنه به اسم محمد باشه یا مسیح یا هر کس دیگه و طبق گفته کورش بزرگ مهم ایمان به بی همتایی خدای بزرگ است وکورش هیچ کفری نگفت فقط خیلیها توانایی درک انسان بزرگی چون کورش را ندارن

 42. shahzad می‌گه:

  کاش به جای شعار دادن یاد کورش کبیر را با کردار نیک-پندار نیک-رفتار نیک گرامی میداشتیم و مثل کورش ثابت میکردیم خدا یکی ست فرقی نمی کنه به اسم محمد باشه یا مسیح یا هر کس دیگه و طبق گفته کورش بزرگ مهم ایمان به بی همتایی خدای بزرگ است وکورش هیچ کفری نگفت فقط خیلیها توانایی درک انسان بزرگی چون کورش را ندارن

 43. شیرین می‌گه:

  دوستان مطمئن باشید که روی خورشید را با زغال نمیتوان سیاه کرد
  این تازیان و تازی پرستان از بی اصلی خویش نمیتوانند بزرگی اجداد
  ایران و ایرانی را تحمل کنند
  در حالی که در جای جای جهان از تازیان انتقاد میشود
  وبر علیه انان فیلم ساخته میشود
  منشور کورش زیبنده سازمان ملل متحد میگردد و به همه زبانهای اعضای سازمان ملل ترجمه میشود

 44. شیرین... می‌گه:

  دوستان مطمئن باشید که روی خورشید با زغال سیاه نمیشود
  این تازیان و تازی پرستان از بی اصلی خویش نمیتوانند بزرگی اجداد
  ایران و ایرانی را تحمل کنند
  در حالی که در جای جای جهان از تازیان انتقاد میشود
  وبر علیه انان فیلم ساخته میشود
  منشور کورش زیبنده سازمان ملل متحد میگردد و به همه زبانهای اعضای سازمان ملل ترجمه میشود

 45. hadi.aus می‌گه:

  روزگاری دوباره کوروشها سر از خاک در می آورند،دوباره راه و رسم رادمردی را دوباره به مردمان کره خاکی خواهند آموخت.با ظهور این چنین مردان متفکر ، مستعد و همیشه زنده تاریخ بشریت سراسر دنیا غرق در موهبت و شادی خواهد شد.

  هرگز دوستان و ندیمان خود را به امور مملکتی نگمارید.

  کوروش کبیر

 46. h.aus می‌گه:

  دوباره کوروشها سر از خاک در می آورند،دوباره راه و رسم رادمردی را دوباره به مردمان کره خاکی خواهند آموخت.با ظهور این چنین مردان متفکر ، مستعد و همیشه زنده تاریخ بشریت سراسر دنیا غرق در موهبت و شادی خواهد شد.

  هرگز دوستان و ندیمان خود را به امور مملکتی نگمارید.

  کوروش کبیر

 47. احمد می‌گه:

  خدایا کورشی دوباره به ایران هدیه کن . تا فرهنگ و عظمت ایران دوباره زنده بشه.

اندیشه خود را به یادگار بگذارید

- لطفاً به صورت فارسی بنویسید
- برای تماس با مدیریت به "صفحه تماس" بروید
- برای طرح مباحثی که با نوشتار بالا مرتبط نیستند لطفاً به "انجمن گفتگو" رفته و بگو مگو کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *کلمات کلیدی : " " + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + ""