خرید اینترنتی پستی مجموعه 3.300 کتاب تاریخی، مذهبی، فلسفی، عرفانی و سیاسی خرید انترنتی مجموعه فیلم های تاریخی و مذهبی - باستانی و ایران باستان
۴
این نوشتار توسط انی کاظمی در تاریخ ۲م خرداد، ۱۳۸۸ و در دسته "تاریخ باستان + تاریخ تمدن ایران باستان + تاریخ تمدن عیلام باستان" ارسال شده است.

نگارنده :انی کاظمی

ilam iran ancient %DA%86%D8%BA%D8%A7%D8%B2%D8%A8%DB%8C%D9%84 معبد چغازنبیل | تاریخ ما Tarikhema.irچُغازَنبیل نیایشگاهی است باستانی که در زمان ایلامیها ساخته شده است. چغازنبیل بخش باقی مانده از دوراونتاش است.
این نیایشگاه توسط اونتاش گال (پیرامون ۱۲۵۰ پ.م.)، ایلام، و برای ستایش ایزد اینشوشیناک، نگهبان ، ساخته شده است.

مکان جغرافیایی چغازنبیل در ۴۵ کیلومتری جنوب شهر در نزدیکی منطقه باستانی هفت می باشد . ( در محور اصلی به اهواز ) بلندی آغازین آن ۵۲ متر و ۵ طبقه بوده است. امروزه ارتفاع آن ۲۵ متر و تنها ۲ طبقه و نیم از آن باقی مانده است. چغازنبیل واژه‌ای محلی به معنای زنبیل واژگون است و نام باستانی این بشمار نمی‌آید. همچنین زیگورات در عیلامی به معنای نیایشگاه است. این مکان نزد باستانشناسان به دور اونتاش است که به معنای شهر اونتاش است. اونتاش گال عیلامی است که دستور ساخت این شهر مذهبی را داده است. بنای چغازنبیل در میانه این شهر واقع شده است و مرتفع‌ترین بخش آن است. بلندی آغازین این ۵۲ متر در قالب ۵ طبقه بوده است. امروزه ارتفاع آن ۲۵ متر و تنها ۲ طبقه و نیم از آن باقی مانده است. مسیر دستیابی به چغازنبیل از طریق جاده اهواز به است اما مکان آن دقیقاً بین شوشتر و در کناره رود دز قرار دارد و این خود حکایت از این دارد که در زمان ایجاد زیگورات شهرهای و شوشتر هر دو وجود داشته اند. این نیایشگاه توسط اونتاش ناپیریش (حدود ۱۲۵۰ پ.م.)، پادشاه عیلام، و برای ستایش ایزد اینشوشیناک، نگهبان شهر شوش، ساخته شده است. و در حمله سپاه خونریز بانیپال به همراه عیلامی ویران گردید. قرنهای متمادی این بنا در زیر خاک به شکل زنبیلی واژگون مدفون بود تا اینکه به دست رومن گیرشمن فرانسوی در زمان پهلوی دوم از آن خاکبرداری گردید. گرچه خاکبرداری از این بنای محدب متقارن واقع شده در دل دشت صاف موجب تکمیل دانش دنیا نسبت به پیشینه باستانی ایرانیان گردید اما پس از گذشت حدود ۵۰ سال از این ، دست عوامل فرساینده طبیعی و بی دفاع گذاشتن این بما در برابر آنها آسیبهای فراوانی را به این بنای خشتی – گلی وارد کرده و خصوصا باقیمانده طبقات بالایی را نیز دچار فرسایش شدید کرده است. چغازنبیل جزوه معدود بناهای ایرانی است که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.ضمنا در بعضی از کتب تاریخی نام قدیمی شوش (چغازنبیل)نامیده شده است.

۴ دیدگاه

 1. alijoun3 می‌گه:

  با درود
  متاسفانه در مورد معبد چغازنبیل اگاهی های کاملی ارائه نشده است و در ویکیپدیا نیز کاستیهایی وجود دارد .
  خواهش دارم در صورت امکان منابع و ماخذ قابل استفاده بیشتری را معرفی بفرمایید
  با تشکر

  [پاسخ]

  انی کاظمی پاسخ در تاريخ فروردین ۱۰م, ۱۳۹۰ ۷:۰۱ ب.ظ:

  درود.
  دوست عزیز، شما درین مورد یاری مان کنید :(

  [پاسخ]

 2. طلایی می‌گه:

  ضمن تقدیر از جناب کاظمی،خواهشمندم راهنمائی های خود را از حقیر دریغ نفرمائید.اینجانب تا سر حد لازم یاریتان خواهم کرد./مهندس طلایی

  [پاسخ]

 3. ---- می‌گه:

  با سلام
  من دانشجوی رشته هنر(چاپ) و دارای دیپلم گرافیک هستم.زمانی که تاریخ هنر ایران رو در هنرستان پاس میکردم یادمه قبل از دوره های هخامنشی و ساسانی به تمدن عیلام میپرداختیم و زمانی که از معماری این دوره میگفتیم اولین و مهمترین نام که بسیار میدرخشید “معبد باشکوه چغازنبیل” بود. به یاددارم که ما در این کتاب با طریقه ساخته شدن تک تک این طبقات اشنا میشدیم.خب طبیعیست اثری که در یونسکو ثبت جهانی شده است ارزش حرف زدن و تجزیه و تحلیل دارد. شما از ارزش این بنای عظیم اطلاع دارید و نیازی به بازگو کردن اطلاعات ناچیز این حقیر نمیباشد.فقط انها که از تاریخ این بنا اطلاعی ندارندکافیست چندقیقه وقت خود را به جستجوی نامش در گوگل بپردازند.. دیدن عکسها هم وقت زیادی تلف نمیکند…….اما پس از ان بهتر است هیچوقت تصمیم به بازدید از این بنا نگیرند…..من به دلیل علاقه مندی شخصی به میراث این مرز پرگهر بعد از مدتی در تیر ماه امسال تصمیم به بازدید گرفتم…جالب اینجاست حتی مردم در چند کیلومتری انجا اطلاع درستی از محل و حتی نام این زیگورات نداشتند و من و همراهانم چند بار به مسیرهای اشتباه راهنمایی شدیم ..پس از پیمودن چندین کیلومتر در اطراف شوش در عین ناباوری به اولین تابلوی میراث فرهنگی ان هم فقط در چندکیلومتری و با وضعی ناشایسته برخوردیم…از انجا که من از رشته بازسازی و مرمت اطلاع چندانی ندارم ترجیح میدهم نصب پوشش در برابر افتاب بر بالای معبد را نه به عنوان انتقاد که به لحن پیشنهاد بیان کنم…اما اطلاع رسانی؟؟؟؟چرا اینقدر ضعیف؟؟چرا به جز تابلوی خروجی شهر شوش که قطعا توسط شهرداری نصب شده تابلوی دیگری با ثبت میراث فرهنگی وجود ندارد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟چرا مردم این منطقه نسبت به قدمت و ارزش این اثر گاه نشده اند؟مگر قدمت این بنا از تخت جمشید کمتر است؟؟……ایا این درست است که تمدن غنی شوش فقط در کتابها نوشته شود؟؟چرا این تمدن حداقل برای مردم منطقه و گردشگران تفسیر نمیشود؟؟….میدانم در پاسخ به سوالاتم ابتدا صحبت از کمبود بودجه در میراث فرهنگی به میان خواهد امد…سخن شما متین اما شما بگویید کودک امروز که جوان فرداست حق این را ندارد که قدرت و توان نیاکان خود را به چشم ببیند و به خود و تمدن و اصالتش ببالد؟پاسخ گردشگران خارجی را چه میدهید؟به یاد داشته باشیم کودک امروز جوان که بشود حتی همین باقیمانده نسل جنگ هم برایش باقی نمیماند که از گدشته پرافتخار میهنش بشنود ..اگر عکسهای واقعی را با عکسهای کتابها و اینترنت تطابق دهید (عکسهای تهیه شده حقیر حتما به دستتان خواهد رسید یا از طریق ایمیل و یا همین بخش)حتما متوجه میشوید که چه باید بود و چه هست……………..

  [پاسخ]

اندیشه خود را به یادگار بگذارید

- لطفاً به صورت فارسی بنویسید
- برای تماس با مدیریت به "صفحه تماس" بروید
- برای طرح مباحثی که با نوشتار بالا مرتبط نیستند لطفاً به "انجمن گفتگو" رفته و بگو مگو کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *کلمات کلیدی : " " + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + "" + ""