1
این نوشتار توسط انی کاظمی در تاریخ 24th آگوست، 2012 و در دسته "تاریخ تمدن ایران باستان + سنگ نگاره های باستانی (ما قبل تاریخ)" ارسال شده است.

نگارنده :انی کاظمی

تقدیم به دوست عزيزم جناب آقای کوروش بنیادی، مترجم و دانشمند ، مردي از آن ديار که صمیمانه نگارنده را در ترجمه متون انگليسي یاری می کنند.

    الیگودرز یکی ازشهر های شرقی استان لرستان است. دارای کوه پایه ها و دره هایی از جنس سنگ های رسوبی است که بعضی کوه ها و دره های این دیار نیز همچون دیگر نقاط ایران دارای سنگ نگاره های تاریخی و ماقبل تاریخی با نقوش گوناگون است. نقوش بزکوهی ، نماد ها ، روباه ، گرگ ، انسان کماندار، گراز، پلنگ و… سنگ نگاره هایی که ما موفق به کشف آنها شدیم ، بیشتر در کوه های جنوب شرقی روستای خمه و دره ی زیبا و مصفای خمه و کوه های شمال و شمال شرقی این دیار است. نقوش حکاکی شده این محوطه نیز همچون دیگر نقاط ایران از یک همگونی سبک نقش برخوردار هستند.

 

        دراین منطقه به علت سرمای شدید در زمستان ها ،  اکثر نقوش از بین رفته اند، نکته ي جالب توجه در اینجا ، وجود آغاز حکاکی نقوش از سمت جنوب شرق دره از بالاترین نقطه زایش آب چشمه تا پایین ترین نقطه پایین دره هم گام با جریان آب است که بیش از 90 در صد نقوش موجود بزکوهی است که طی دوره های مختلف به شکل موردی و جمعی برروی دیواره سنگی شرق دره با ضربه های ریز و دقیق حک شده اند . قسمت هایی از نقوش فراز دره با تکه سنگ هایی که بعلت عوامل طبیعی کنده شده اند به پایین دره افتاده اند که نیم تنه بعضی نقوش برآنها دیده می شود. روزانه بویژه ماه های بهار و تابستان در روزهای جمعه جمعیت کثیری از مردم دراینجا به پیک نیک می آیند لکن متوجه وجود آنها نمی شوند و ناخود آگاه روی تعدادی از آنها آنقدر راه رفته اند که دیگر قابل مشاهده نیستند و تخریب شده اند. فاصله تقریبی آنها تا جاده اصلی کمتر از50  متر است و با معرفی آنها ، اینجا محل مناسبی برای جلب علاقه مندان از سراسر ایران و جهان می تواند باشد. قدمت نمونه های موجود دراین محوطه متفاوت است از حدود 700 سال پیش تا حداقل هزاره های سوم و هفتم ق. م متفاوت است ، این سالیابی ها براساس مقایسه با نمونه موجود در تیمره ،میمند و ارنان یزد می باشد و می طلبد از طریق رویکردهای علمی برای سالیابی دقیق آنها بهره جست که این کار در اردبیهشت ماه سال 87 از طریق یک هیات متخصص خارجی که به دعوت نگارنده وارد ایران شدند ، براي نخستين بار در ايران صورت پذيرفت.


http://tarikhema.ir/images/2012/08/aligodrz.jpg

با احترام. ناصري فرد – بهار 85

http://iranrockart.com/index.php?p=6_43

 

1 دیدگاه

  1. دبیری می‌گه:

    سلام من ساکن ازنا هستم میشه لطف کنید آدرس دقیق جاهایی که رفتید برام بفرستید که منم برم

اندیشه خود را به یادگار بگذارید

- لطفاً به صورت فارسی بنویسید
- برای تماس با مدیریت به "صفحه تماس" بروید
- برای طرح مباحثی که با نوشتار بالا مرتبط نیستند لطفاً به "انجمن گفتگو" رفته و بگو مگو کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *کلمات کلیدی : " " + ""