فریدون همان کورش سوم است

۱-فریدون به هیئت اوستایی خود فریه ایتون به معنی دوست منش است یعنی مترادف هخامنش. نام اوستایی وی ثراِتئونه (=سه این چنین، به ترجمه و بیان فریدون جنیدی) مطابق گفته هرودوت هم اشاره به سومین کورش بودن کورش در خاندان خود است.
۲-نام پادشاه مخاصم کورش سوم یعنی آستیاگ (ثروتمند) را موسی خورنی اژدیاک (ثروتمند) ذکر کرده است که وی از سوی دیگر مطابق اوستا مخاصم فریدون است.
۳-داستان کودکی فریدون و کورش سوم بسیار متشابه است. کورش سوم را دایه ای به نام سپاکو (سگ) پرورش میدهد و نام مادر فریدون یعنی فرانک به معنی سیاهگوش است. در فرهنگ کهن ایران گربه سانان بزرگ را نیز از سگسانان به شمار می آوردند.
۴- فریدون همانند کورش بنیانگذار نامآور سلسله ای است. هرودوت سلسله مادها را فرتریان (فراترها، پیشینیان) آورده است که در نقطه مقابل نام نوذریان (نئوتریان، سلسله نو) است که در اوستا هوتئوسا (آتوس، دختر کورش سوم) و تئوسه (کورش دوم، سردار کی آخسارو/کیخسرو) و برادرش ویستئورو (گستهم، آریارمنه) از همین خاندان نوذری به شمار آمده اند.

مطالب مرتبط

۷ دیدگاه‌

 1. بهمن سوشیانت گفت:

  اقا حیف این سایت مفید که مطالب این اقای کهلان رو توش منعکس دادید
  این بابا نئشه میکنه چرت مینیویسه خطرناکه خوندن و پخش مطالبش چون ممکنه باعث بشه واقعا باور کنیم تاریخمون اینیه که این بابا میگه

  اقا من خداوکیلی عاشق تاریخمم عاشق گذشته پر افتخار اریاییم هستم ولی این بابا خیلی تاریخو داره تحریف میکنه

  این اقای کهلان کل دنیارو متشکل از مثلا چند ده تا ایرانی میدونه!!!

  یه جا میگه ادریس و خضر همون کیخسرو هستن!!
  یه جا میگه زرتشت همون گئمات مغ هستش !!!
  یه جا میگه ابراهیم و سلیمان همون کیخسرو هستن!!
  یه جا میگه کوروش همون فریدونه شاهنامه هستش !!!
  یه جا میترکونه میگه شخصیتی که تو اساطیر اسکاندیناوی وجود داره همون زرتشته!!!
  یه جا میگه پشوتن همون داریوشه و داریوش و شش نفر یاورش همون اصحاب کهف هستن !!!!
  بگزریم از این که کل اساطیر یونانی و هندی و داستانهای قران و تورات و انجیلو همه رو شخصیتهای ایرانی میدونه که اسمشونو عوض کردن یعنی تا همین دو هزار سال پیش کل دنیا خالی از سکنه بوده و همه چی تو فلات ایران و ایرانی بوده !!!
  اقا منتشر نکنید کتابای این اقای کهلان رو

  [پاسخ]

  جواد کهلان مفرد پاسخ در تاريخ دی ۱۱ام, ۱۳۹۰ ۹:۵۷ ب.ظ:

  اساطیر همان روایات تاریخی کهن است که از طریق روایات شفاهی کهن از ملیتهای متفاوت به ما رسیده است. بنابراین کیخسرو را باید هم در ده ها زبان متفاوت با نامهای متفاوت پیدا کرد.

  [پاسخ]

  جواد کهلان مفرد پاسخ در تاريخ دی ۱۲ام, ۱۳۹۰ ۲:۳۲ ب.ظ:

  یه جا میگه ادریس و خضر همون کیخسرو هستن!! دلایلی بر له این گفته وجود دارد.
  یه جا میگه زرتشت همون گئمات مغ هستش !!! کاملاً درست فهمیدید.
  یه جا میگه ابراهیم و سلیمان همون کیخسرو هستن!!ابراهیم ادهم همان زرتشت است و سلیمان خفته در پاسارگاد همان سلیمان پارسی که مقبره اش مزار سلیمان نام داشته است.
  یه جا میگه کوروش همون فریدونه شاهنامه هستش !!! کاملاً درست فهمیدید.
  یه جا میترکونه میگه شخصیتی که تو اساطیر اسکاندیناوی وجود داره همون زرتشته!!! در آنجا داستان خودکشی منسوب به کمبوجیه منعکس شده است. نه بیشتر.
  یه جا میگه پشوتن همون داریوشه و داریوش و شش نفر یاورش همون اصحاب کهف هستن !!!! در مقاله جدید دریافتم پشوتن پسر ویشتاسپ دوم است. ولی داستان اصحاب کهف را پیش از من هم داستان هفت نفر کودتاگر پارسی (داریوش و همراهانش) دانسته اند.
  خوش باشید.

  [پاسخ]

 1. اسفند ۵, ۱۳۹۱

  […] سال هفتم، بهار ١٣٧۴، شماره ١ جواد کهلان مفرد، تارنمای تاریخ ما،۱۳ شهریور ۱۳۹۰ علی اکبر دهخدا، لغت نامه دهخدا، واژه […]

 2. خرداد ۱۴, ۱۳۹۲

  […] سال هفتم، بهار ١٣٧۴، شماره ١ جواد کهلان مفرد، تارنمای تاریخ ما،۱۳ شهریور ۱۳۹۰ علی اکبر دهخدا، لغت نامه دهخدا، واژه […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *